Могилска парохија

парохија на МПЦ-ОА

Могилска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Битолското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Архангел Михаил“ во селото Могила. Парохиски свештеник е ереј Славчо Петровски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Могила, Карамани и Трн.

Цркви и манастири уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да не е целосен:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Архангел Михаил“ Могила XVIII век  
Црква „Св. Никола“ Карамани XIX век  
Црква „Св. Никола“ Трн XIX век  

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Могилска парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2019-10-12.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди

Координати: 41°06′31.7″N 21°22′43.9″E / 41.108806° СГШ; 21.378861° ИГД / 41.108806; 21.378861