Параклис „Св. Петка“ - Ивањевци

параклис во близина на селото Ивањевци
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Параклис „Св. Петка“ - Ивањевци 3.jpg

Поглед на параклисот

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Ивањевска
Местоположба
Координати 41°11′41.5″N 21°22′16.2″E / 41.194861° СГШ; 21.371167° ИГД / 41.194861; 21.371167Координати: 41°11′41.5″N 21°22′16.2″E / 41.194861° СГШ; 21.371167° ИГД / 41.194861; 21.371167
Населено место Ивањевци
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — параклис во близина на селото Ивањевци. Сместен е непосредно од десната страна на патот кој води до селото Вашарејца.

АрхитектураУреди

Параклисот се состои од оградена метална конструкција во чиј среден дел е сместен објект за молитва изграден од тули. Во внатрешноста на објектот има икони. Околу параклисот има чешма и помошна градба.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди