Параклис „Св. Ѓорѓи“ - Беловодица

параклис во близина на селото Беловодица
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Параклис „Св. Ѓорѓи“ - Беловодица.jpg

Поглед на параклисот

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Плетварско-беловодичка
Местоположба

Карта

Координати 41°21′45.1″N 21°41′45.6″E / 41.362528° СГШ; 21.696000° ИГД / 41.362528; 21.696000Координати: 41°21′45.1″N 21°41′45.6″E / 41.362528° СГШ; 21.696000° ИГД / 41.362528; 21.696000
Место Беловодица
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георги
Осветување 9 декември 1999
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — параклис во близина на селото Беловодица. Сместен е непосредно покрај магистралниот пат Прилеп-Градско, на местото каде што се исклучува патот кој води кон селото.[1]

ИсторијаУреди

Параклисот бил изграден по иницијатива на семејството Гулески од Прилеп, што е наведено во посветата насликана на еден од внатрешните ѕидови. Тој бил осветен на 9 декември 1999 година од страна на протереј-ставрофорот Петре Ристески со благослов на Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар.[1]

АрхитектураУреди

Параклисот има правоаголна основа, изграден е од камени тули и е покриен со кров од ќерамиди. Внатрешноста е живописана, а меѓу фреските се издвојуваат оние на Исус, Свети Ѓорѓи, Богородица со Исус и Света Петка.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди