Папрадиште (Балин Дол)

Папрадиште
археолошко наоѓалиште
Папрадиште is located in Македонија
Папрадиште
Местоположба на Папрадиште во Македонија
Местоположба 41°47′26″N 20°56′17″E / 41.79056° N; 20.93806° E / 41.79056; 20.93806Координати: 41°47′26″N 20°56′17″E / 41.79056° N; 20.93806° E / 41.79056; 20.93806
Основни податоци
Име Папрадиште
Место Балин Дол
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“

Папрадиштеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Балин Дол. Претставува населба од римското време.[1]

ПоврзаноУреди

  • Марена — населба од доцноантичко време;

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069