Панта Џамбазоски — македонски тапанар и новинар. Тој е автор на името на една од најдобрите македонски рок бендови, Мизар, каде членувал седум години. Потоа кратко време поминал во Берлин гори. Кон крајот на 1988. година Панта Џамбазоски станал првиот тапанар на групата Архангел. Во моментов работи во една од најгледаните приватни телевизии во Македонија - телевизија Телма. Новинарската кариера ја започнал во списанието „Млад Борец“, каде најпрво бил уредник од областа на музиката, а потоа преминал во политичката рубрика. Потоа беше уредник во македонскиот дневен весник Нова Македонија.

Панта Џамбазоски
Панта Џамбазоски
Животописни податоци
Роден(а)9 октомври 1960
ПотеклоСкопје, Македонија
Жанровихард рок, хеви метал дарк вејв
ЗанимањаТапанар, новинар
Инструментитапани, бас, гитара, вокал
Период на активност1982 - денес
СоработнициМизар, Архангел, Берлин гори
Значајни инструменти
Premier

Надворешни врски

уреди