Панаѓуриште (бугарски: Панагюрище) — град во Пазарџичката Област, Јужна Бугарија, сместен во мала долина во планината Средна Гора. Се наоѓа на 91 км источно од Софија, 43 км северно од Пазарџик. Градот е седиште на истоимената Општина Панаѓуриште. Панаѓуриште е важен индустриски и економски центар. Според пописот од 2021, во градот живеат 15.275 жители.[1]

Панаѓуриште
Панагюрище
Грб на Панаѓуриште
ДржаваБугарија
ОбластПазарџик
Управа
 • ГрадоначалникНикола Белишки
Надм. вис.&10000000000000550000000550 м
Население (2021)[1]
 • Градско15,275
 • Градскo21.430
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код4500
Повик. бр.0357

Наводи

уреди