Павел Коновалов

Павел Анатолиевич Коновалов (руски: Павел Анатольевич Коновалов) (роден 10 јануари 1967) — руски кану-спринтер кој се натпреваруваше од средината до доцните 1999-ти. Тој освои шест медали на ИКФ Светскиот Кану Шампионат

Медали
Кану спринт мажи

ИКФ Светски Кану Шампионат

Злато 1994 Мексико Сити
C-4 200 m
Сребро 1993 Копенхаген
C-4 500 m
Сребро 1993 Копенхаген
C-4 1000 m
Сребро 1997 Дартмуд
C-2 200 m
Бронза 1998 Шегед
C-4 200 m
Бронза 1998 Шегед
C-4 500 m

Коновалов исто така заврши на шестото место на Летните олимписки игри 1996, Атланта во дисцпилината Ц-2 500 метри

НаводиУреди