ПУ „Кирил и Методиј“ - Бели

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Кирил и Методиј“ (официјално: Подрачно основно училиште „Кирил и Методиј“ - Бели; скратено: ПОУ „Кирил и Методиј“) — подрачно основно училиште во селото Бели, составен дел на истоименото училиште во Кочани.

Кирил и Методиј

Поглед на подрачното основно училиште „Кирил и Методиј“
Поглед на подрачното основно училиште „Кирил и Методиј“
Место
Општина: Општина Кочани
Наречено по: Свети Кирил и Методиј
Нас. место: Бели
Адреса: с. Бели
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Училиштето е именувано по сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј.

МестоположбаУреди

Објектот на училиштето се наоѓа во северниот дел од селото.

НаставаУреди

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува на македонски наставен јазик.[1]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Координати: 41°55′45.3″N 22°22′40″E / 41.929250° СГШ; 22.37778° ИГД / 41.929250; 22.37778