Невестино (општина)

општина во Ќустендилската област, Бугарија
(Пренасочено од Општина Невестино)

Општина Невестино (бугарски: Община Невестино) — општина во Ќустендилската област, југозападна Бугарија. Седиште на општината е селото Невестино. Општината има 23 населени места со вкупно население од 2.436 жители (2015).

Општина Невестино
Община Невестино
Грб на Општина Невестино
Местопоожба во Ќустендилската област Местополба во Бугарија
Местопоожба во Ќустендилската област
Местополба во Бугарија
ЗемјаБугарија
ОбластЌустендилска
СедиштеНевестино
Управа
 • ГрадоначалникДимитар Стаменов (независен)
Површина
 • Вкупна439,69 км2 (16,977 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно2.436
 • Густина5,54/км2 (1,430/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоobshtinanevestino.kncity.info

Географија

уреди

Општината е сместена во јужниот дел на Ќустендилската област, на границата со Македонија. Го зазема второто место по површина во областа, зафаќајќи 14,41 % од нејзината територија. Границите ѝ се следниве:

Историја

уреди

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Населени места

уреди
 
Карта на Општина Невестино со населените места

Општината има 23 населени места, од кои сите се села. Тие се следниве:

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди