Ореховица (Загорје на Сава)

Ореховица (словенечки: Orehovica) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.

Ореховица
Orehovica
Skyline of Ореховица
Ореховица is located in Slovenia
Ореховица
Ореховица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′54.6″N 14°54′54.2″E / 46.165167° СГШ; 14.915056° ИГД / 46.165167; 14.915056
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,80 км2 (0,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000335899999335,9 м
Население (2020)
 • Вкупно138
 • Густина170/км2 (450/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1411