Загорје на Сава (словенечки: Zagorje ob Savi) — град во средна Словенија. Градот е центар на општината Загорје на Сава. Градот е дел од историскиот регион Горењска. Градот сега е вклучен во Засавскиот статистички регион.[1]

Загорје на Сава
Zagorje ob Savi
Поглед на Загорје на Сава
Грб на Загорје на Сава
Загорје на Сава is located in Slovenia
Загорје на Сава
Загорје на Сава
Местоположба на Загорје на Сава.
Координати: 46°8′23.3″N 14°59′25.5″E / 46.139806° СГШ; 14.990417° ИГД / 46.139806; 14.990417
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна2,8 км2 (1,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000269500000269,5 м
Население (2020)
 • Вкупно6.023
 • Густина2,200/км2 (5,600/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1410
Рег. таб.LJ

Етимологија

уреди

Загорје првпат се споменува како Сагор (германски: Sagor) во писмените записи на Патријаршијата во Аквилеја кои датираат од 1296 година. Името на населбата е сменето од Загорје во Загорје на Сава во 1955 година.[2]

Историја

уреди
 
Загорје на Сава во 1927 година

Археолошките докази покажуваат дека областа била веќе населена во доцното бронзено време и железното време. Во 1755 година во областа биле откриени наоѓалишта на јаглен и започнал економскиот развој на градот. Ископувањето јаглен беше една од главните активности на областа до 1995 година, кога беа затворени последните рудници.[3] Во 2010 година, градот беше силно погоден од поплави.

Црква

уреди

Парохиската црква во населбата е посветена на светите Петар и Павле и припаѓа на Римокатоличката надбискупија Љубљана. Станува збор за неороманска црква изградена во 1873 година.

Наводи

уреди
  1. „Občina Hrastnik“. www.hrastnik.si. Посетено на 2021-11-26.
  2. Leksikon občin kraljestev in dežel zastopanih v državnem zboru, vol. 6: Kranjsko. 1906. Vienna: C. Kr. Dvorna in Državna Tiskarna, p. 96.
  3. E-občina. „Občina Zagorje ob Savi“. www.zagorje.si (словенечки). Посетено на 2021-11-28.

Надворешни врски

уреди