Забава (Загорје на Сава)

Забава (словенечки: Zabava) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.

Забава
Zabava
Skyline of Забава
Забава is located in Slovenia
Забава
Забава
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′38″N 14°53′4.8″E / 46.14389° СГШ; 14.884667° ИГД / 46.14389; 14.884667
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,82 км2 (0,32 ми2)
Надм. вис.&10000000000000431000000431 м
Население (2020)
 • Вкупно49
 • Густина60/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1411