Општина Ајдовшчина

општина во Словенија

Општина Ајдовшчина (словенечки: Ajdovščina) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Ајдовшчина. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Денес е дел од Горичкиот статистички регион.[1]

Општина Ајдовшчина
Občina Ajdovščina
општина
Грб на Општина Ајдовшчина
Местоположба на Општина Ајдовшчина во Словенија
Местоположба на Општина Ајдовшчина во Словенија
Земја Словенија
СедиштеАјдовшчина
Управа
 • ГрадоначалникТадеј Беочанин
Површина
 • Вкупна245,2 км2 (94,7 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно19.418
 • Густина79/км2 (210/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Населени места уреди

Покрај општинското седиште Ајдовшчина, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи уреди

  1. „Občina Ajdovščina“. www.ajdovscina.si. Посетено на 2022-03-08.

Надворешни врски уреди