Маловше (словенечки: Malovše) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Маловше
Malovše
Маловше is located in Slovenia
Маловше
Маловше
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′13.8″N 13°47′31.5″E / 45.903833° СГШ; 13.792083° ИГД / 45.903833; 13.792083
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна0,71 км2 (0,27 ми2)
Надм. вис.&10000000000000187800000187,8 м
Население (2020)
 • Вкупно121
 • Густина170/км2 (440/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5262