Долење (Ајдовшчина)

Долење (словенечки: Dolenje) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Долење
Dolenje
Skyline of Долење
Долење is located in Slovenia
Долење
Долење
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′52.7″N 13°54′16.1″E / 45.864639° СГШ; 13.904472° ИГД / 45.864639; 13.904472
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна1,14 км2 (0,44 ми2)
Надм. вис.&1000000000000009700000097 м
Население (2020)
 • Вкупно94
 • Густина82/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5270