Локавец (Ајдовшчина)

Локавец (словенечки: Lokavec) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Локавец
Lokavec
Поглед на Локавец
Локавец is located in Slovenia
Локавец
Локавец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′7.6″N 13°52′40.9″E / 45.902111° СГШ; 13.878028° ИГД / 45.902111; 13.878028
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна13,74 км2 (5,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000173000000173 м
Население (2020)
 • Вкупно1.119
 • Густина81/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5270