Гојаче (словенечки: Gojače) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Гојаче
Gojače
Гојаче is located in Slovenia
Гојаче
Гојаче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′6.5″N 13°47′48.4″E / 45.901806° СГШ; 13.796778° ИГД / 45.901806; 13.796778
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна5 км2 (2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000180000000180 м
Население (2020)
 • Вкупно190
 • Густина38/км2 (98/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5262