Окрузи во Норвешка

Норвешка е поделена на 11 окрузи (норвешки: fylke(r)). Окрузите претставуваат прв степен на поделба а следат општините кои ги има 356. Главниот град Осло е истовремено и округ и општина.

Окрузи во Норвешка
Norges fylker (книжевно)
Noregs fylke (новонорв.)
Категоријаунитарна единица
Место Норвешка
Управаокружна управа
Подединициопштини

Тековната окружна распределба е извршена во 2020 г. по одлука три години порано. Поради отпор од граѓаните, во јануари 2024 г. се очекува три окрузи да бидат распушени, враќајќи ги претходните окрузи споени кога се создавале сегашните. Тие се Вестфол и Телемарк, Викен[1][2] и Тромс и Финмарк.[3]

Островските територии Шпицбершки Острови (Свалбард) и Јан Мајен не влегуваат во окружниот систем, туку претставуваат своевидни единици.

Ова е список на окрузите во земјата и нивните седишта.

Грб Округ Изворно Седиште
Агдер Agder Кристијансанд
Вестлан Vestland Берген
Вестфол и Телемарк Vestfold og Telemark Шиен
Викен Viken Осло, Драмен, Сарпсборг
Инландет Innlandet Хамар
Мере и Румсдал Møre og Romsdal Молде
Нурлан Nordland Буде
Осло Oslo Осло
Ругалан Rogaland Ставангер
Тренделаг Trøndelag Стејнхер
Тромс и Финмарк Troms og Finnmark Тромсе

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Lilleås, Heidi Schei (October 2019). „Monica Mæland om Viken-dramaet: Vil ikke spekulere“. Nettavisen.
  2. Lars Roede, "Viken og Innlandet: Amatørmessige logoer og uhistoriske navn", Aftenposten, 11 јануари 2020
  3. Grønning, Trygve (17 март 2021). „Fylkesrådslederen om sammenslåingen: – Staten har påført oss dype sår“. NRK (норвешки букмол). Посетено на 29 март 2021.