Огутска Река

река во Македонија


Огутска Река — река во Македонија, која поминува низ селото Огут.

Огутска Река
Реката во близина на селото Огут
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Крива Паланка
СелаОгут
Физички особености
Устие 
 • место
Лешничка Река
 • координати
42°18′16″N 22°10′44″E / 42.30444° СГШ; 22.17889° ИГД / 42.30444; 22.17889
Особености на сливот
ТечениеЛешничка РекаПчињаВардарЕгејско Море

Реката подоцна се влева во Лешничка Река, која тече низ Србија и истата се влева во Пчиња.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди