Црква „Св. Никола“ - Обршани

црква во Обршани, Прилепско

Свети Никола — главна селска црква во прилепското село Обршани, Македонија.[1][2]

Свети Никола

Фреска од црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Обршанска
Местоположба

Карта

Координати 41°16′55.9″N 21°21′38.6″E / 41.282194° СГШ; 21.360722° ИГД / 41.282194; 21.360722
Место Обршани
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба XIX век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Местоположба

уреди

Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото.

Историја

уреди

Црквата е подигната во првата половина на XIX век, околу 1840-тите години.[3]

Архитектура

уреди

Претставува еднокорабна градба, полукружно засводена, со полукружна апсида на источната страна. Во 1886 година на западната стрна е дограден затворен трем.[4]

Во 2001 г. е осветена нова камбанарија.[4]

Фрескоживопис

уреди

Во 1943 година изворниот живопис е покриен со нов слој.[4]

Во дворот на црквата има оштетена римска мернерна плоча со две бисти во релјеф.[5]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Обршанска Парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2022-01-05.
  3. Трифуноски; Јован Ф. (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  4. 4,0 4,1 4,2 „Црква „Свети Никола", село Обршани“. OLDPRILEP.COM. 2012-10-31. Посетено на 2022-01-05.
  5. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 306. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски

уреди