Области во Либан

Либан е поделен на 6 области („мухафази“). Областите потоа се делат на окрузи, а тие пак, на општини. Еве список на областите (со нивните административни центри во загради):

  1. Бејрут (Бејрут)
  2. Планински Либан (Бабда)
  3. Северна (Триполи)
  4. Бека (Захла)
  5. Набатија (Набатија)
  6. Јужна (Сидон)
Карта на областите во Либан

Во поново време се одобрени се уште две области, но сè уште не се воведени:[1]

  • Акар
  • Балбек-Хермел

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-03-15. Посетено на 2013-03-06.