ОУ „Браќа Миладиновци“ - Добрушево

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Браќа Миладиновци“ (официјално: Централно основно училиште „Браќа Миладиновци“ - Добрушево; скратено: ЦОУ „Браќа Миладиновци“) — централно основно училиште во селото Добрушево.[1]

Браќа Миладиновци

Поглед на централното основно училиште „Браќа Миладиновци“
Поглед на централното основно училиште „Браќа Миладиновци“
Место
Општина: Општина Могила
Наречено по: Браќа Миладиновци
Нас. место: Добрушево
Адреса: с. Добрушево
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

МестоположбаУреди

Објектот на училиштето се наоѓа на влезот на селото, непосредно од левата страна на патот кој води од Ношпал.

НаставаУреди

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.[1]

Подрачни училиштаУреди

Во склоп на училиштето се следните подрачни училишта:

Од нив, единствено во подрачното училиште во Дедебалци се одвива настава од прво до деветто одделение, додека во останатите настава од прво до петто одделение.[1]

Познати ученициУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „За нас...“. македонски: ОУ „Браќа Миладиновци - Добрушево. Посетено на 31 јули 2019.

Координати: 41°10′15.5″N 21°28′53″E / 41.170972° СГШ; 21.48139° ИГД / 41.170972; 21.48139