ПУ „Браќа Миладиновци“ - Ношпал

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Браќа Миладиновци“ (официјално: Подрачно основно училиште „Браќа Миладиновци“ - Ношпал; скратено: ПОУ „Браќа Миладиновци“) — подрачно основно училиште во селото Ношпал, составен дел на истоименото училиште во селото Добрушево.[1]

Браќа Миладиновци

Поглед на подрачното основно училиште „Браќа Миладиновци“
Поглед на подрачното основно училиште „Браќа Миладиновци“
Место
Општина: Општина Могила
Наречено по: Браќа Миладиновци
Нас. место: Ношпал
Адреса: с. Ношпал
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Училиштето е именувано по македонските поети Браќа Миладиновци.

МестоположбаУреди

Објектот на училиштето се наоѓа на влезот од селото, непосредно од десната страна на патот.

ИсторијаУреди

Во 2018 година, училиштето добило монтажна училишна зграда со средства во износ од 904.000 денари обезбедени од Општина Могила и дополнителни средства од страна на Министерството за образование и наука откако старата училишна зграда во 2015 година била полна со глодачи.[2]

НаставаУреди

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.[1]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „За нас...“. македонски: ОУ „Браќа Миладиновци - Добрушево. Посетено на 31 јули 2019.
  2. „Ново монтажно училиште во селото Ношпал изгради Општина Могила“. македонски: Апла.мк. Посетено на 31 јули 2019.

Координати: 41°11′09.8″N 21°26′54.5″E / 41.186056° СГШ; 21.448472° ИГД / 41.186056; 21.448472