ОУ „Вера Циривири - Трена“ - Дебреште

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Вера Циривири - Трена“ (официјално: Централно основно училиште „Вера Циривири - Трена“ - Дебреште; скратено: ЦОУ „Вера Циривири - Трена“) — централно основно училиште во селото Дебреште[1].

Вера Циривири - Трена

Поглед на централното основно училиште „Вера Циривири - Трена“
Поглед на централното основно училиште „Вера Циривири - Трена“
Место
Општина: Општина Долнени
Наречено по: Вера Циривири - Трена
Нас. место: Дебреште
Адреса: с. Дебреште
Местоположба

Карта

Основни информации
Број на ученици: 302
Настава на: македонски, албански и турски
Контактни информации

Училиштето е именувано по македонската партизанка Вера Циривири - Трена.

МестоположбаУреди

 
Влезот на училиштето

Објектот на училиштето се наоѓа во јужниот дел од селото, во непосредна близина на Горна џамија.

НаставаУреди

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува на македонски, турски и албански наставен јазик.[2]

НаводиУреди

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 15.01.2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. Образование“. Општина Долнени.

Координати: 41°28′39.1″N 21°18′52.4″E / 41.477528° СГШ; 21.314556° ИГД / 41.477528; 21.314556