Нора Колдервуд

Нора Изобел Колдервуд (англиски: Nora Isobel Calderwood; 14 март 1896 - 1985) била шкотски професор и математичар.[2][3]

Нора Колдервуд
РоденНора Изобел Колдервуд
14 март 1896
Блергаври и Ратрај
Починалаприл 1985
Сели Оук
ПолињаМатематика
ОбразованиеЕдинбуршки универзитет (д-р)
Теза„Истражување во теорија на матрици“
Докторски менторАлександер Ејткен[1]

Ран живот и образованиеУреди

Колдервуд е родена во 1896 година во Блергаври, Пертшир, во Шкотска. Нејзиниот татко Дениел Скот Колдервуд бил директор на Блергаври јавното училиште. Нејзиното семејство потоа се преселило во Единбург, кога таа била сè уште млада, откако нејзиниот татко бил назначен за директор на црквата на шкотското нормално училиште.[4]

Колдервуд започнала во Џејмс Гилеспи училиштето во 1901 година, на возраст од пет години, останувајќи таму шест години. По добивањето на стипендија од Единбург барг комитетот за средно образование таа студирала на Единбуршкиот женски колеџ од 1907 до 1914 година.[4] Во 1910 година, на 14-годишна возраст таа го поминала високото пијано, а во 1913 година била именувана за дукс (врвен ученик во класата) од класите по музика на Едингбуршкиот женски колеџ. Исто така, ја добила наградата за најдобар научен научник и најдобар аритметичар, и на двете поднела оставка, како и Косторфин наградата за најдобар математичар.[4]

Колдервуд студирала на Единбуршкиот универзитет од 1914 до 1920 година, заработувајќи диплома за наука (Чиста) во 1919 година, како и мастер за уметности по политичка економија во 1920 година. Земените курсеви вклучувале математика, латински јазик, природна филозофија и хемија.[4] Следната година се приклучила на факултетот на Бирмингемскиот универзитет, предавајќи математика. Наскоро, сепак, таа се вратила во Единбург, за да ги продолжи студиите, под водство на математичарот Александер Ејткен, докторирајќи по математика на универзитетот во 1931 година, со тезата за Истражувањата во теоријата на матриците.[1][4][5]

Кариера и истражувањеУреди

Калдервуд била член на Единбуршкото математичко друштво на кое се приклучила во 1919 година, како сè уште додипломец, а Лондонското математичко друштво се приклучило во 1922 година.[4]

Таа е најпријатно опишана од студентката, Маргарет Ли, родена во Ирска (1962 дипломирана математичарка) со еден од нејзините омилени спомени: „Д-р Нора Колдервуд - каква жена, која толку многу нѐ сакаше, таа едвај можеше да ги задржи прашањата за испит во тајност“.[6]

Награди и почестиУреди

Херс е исто име за Колдервуд наградата, академска награда на Бирмингемскиот универзитет.[4][7]

Приватен животУреди

Калдервуд никогаш не се омажила. Била многу умешна во пијано, и давала рецитали во Бирмингем.[4]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Нора КолдервудПроект „Математичко родословие“ (англиски)
  2. Cramp, W.; Calderwood, Nora I. (1923). The use of single-core sheathed cables for alternating currents. 61. Journal of the Institution of Electrical Engineers. стр. 477–485. doi:10.1049/jiee-1.1923.0067.
  3. Cramp, W.; Calderwood, Nora I. (1923). The calculation of air-space flux. 61. Journal of the Institution of Electrical Engineers. стр. 1061–1071. doi:10.1049/jiee-1.1923.0136.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,7 Оконор, Џон Џ.; Робертсон, Едмунд Ф., „Nora Isobel Calderwood“, Архив „Историја на математиката“ на MacTutor, Универзитет Сент Ендрус.
  5. Calderwood, Nora I. (1931). Researches in the theory of matrices (Thesis). University of Edinburgh. Предлошка:EThOS.
  6. Anon (2016). „Memories and Messages from the Class of 1962“ (PDF). birmingham.ac.uk. The University of Birmingham. Посетено на 2016-10-11.
  7. Anon (2016). „Scholarships and prizes, Undergraduates, School of Mathematics - University of Birmingham“. birmingham.ac.uk. Архивирано од изворникот на 12 мај 2016. Посетено на 11 мај 2016.