Ножан ле Ротру

општина во Ер и Лоар, Франција

Ножан ле Ротру (француски: Nogent-le-Rotrou) — општина во западниот дел на департманот Ер и Лоар во северна средна Франција. Ова е потпрефектура која лежи крај реката Хвисна, 56 километри западно од Шартр крај автопатот RN23. Местото било некогашен главен град на некогашната грофовија Перш.

Ножан ле Ротру
Замокот Сен Жан
Замокот Сен Жан
Грб на Ножан ле Ротру
Ножан ле Ротру is located in Франција
Ножан ле Ротру
Ножан ле Ротру
Координати: 48°19′21″ N; 0°49′21″ E / 48.3225° СГШ; 0.8225° ИГД / 48.3225; 0.8225Координати: 48°19′21″ N; 0°49′21″ E / 48.3225° СГШ; 0.8225° ИГД / 48.3225; 0.8225
ЗемјаФранција
РегионЦентар-Долина на Лоара
ДепартманЕр и Лоар
ОкругНожан ле Ротру
КантонНожан ле Ротру
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Франсоа Увар
Површина123,49 км2 (907 ми2)
Население (2008)211.124
 • Густина4,7/км2 (12/ми2)
INSEE/Пошт. бр.28280 / 28400
Надм. висина97 м
(прос. 108 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Најголемата атракција во Ножан ле Ротру е замокот Сен Жан.

ЛичностиУреди

Ножан ле Ротру е родно место на Гистав Ле Бон, истакнат француски социопсихолог и социолог, основач на дисциплината психологија на толпата и инспирација за Хитлеровото дело „Мојата борба“.