Лески (Неврокопско)

општина во Неврокопско, Пиринска Македонија (денес во Општина Хаџидимово, Благоевградска област, Бугарија)
(Пренасочено од Ново Лески)

Лески или Љаски (од 1966 г. офиц. Ново Лески[1], месно: Ново Љаски) — село во Општина Хаџидимово.

Лески
Поглед кон Лески
Поглед кон Лески
ЗемјаБугарија
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба

уреди

Историја

уреди

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди
 
ФК Ново Лески - сезона 2017

Во селото постоел клуб под името Лески, познат и под името ФК Ново Лески. Бил оформен во 1972 година,[2] а престанал да се натпреварува во 2018 година.[3] Најдобар пласман оствариле во сезоната 2009/2010 - кога освоиле 1 место во обласната група „Б“.[4]

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
  1. Указ № 960/обн. 04.01.1966 г.
  2. Иванов, Мартин (2016-02-05). „Футболният отбор на Ново Лески – история и традиции“. ТопПреса (бугарски). Посетено на 2023-02-27.
  3. ЕООД, Български футбол. „ОГ Благоевград 2017/18“. bulgarian-football.com (бугарски). Посетено на 2023-02-27.
  4. ЕООД, Български футбол. „Ляски (Ново Лески) | bgclubs.eu“. bgclubs.eu (бугарски). Посетено на 2023-02-27.

Надворешни врски

уреди