Новолазаревскаја станица

Новолазаревскаја станица (руски: Станция Новолазаревская) е руска порано Советска, истражувачка станица на Антарктикот. Станицата се наоѓа во Оаза Ширмахер, Земја на Кралицата Мод, 75 км од брегот на Антарктикот, од кој е одделен со Лазаревиот Леден Гребен. Отворена е на 18 јануари 1961 година од 6-та советска експедиција на Антарктикот. Максималната летна популација е 70[1].

Станица Новолазаревскаја
Новолазаревская
Антарктичка станица
Станицата Новолазаревскаја во 2006 година
Станицата Новолазаревскаја во 2006 година
ЗемјаПредлошка:Country data Советски сојуз
 Русија
Локација на АнтарктикотОаза Ширмахер
Земја на Кралицата Мод
Антарктик
Администрирано одИнститут за истражување на Арктикот и Антарктикот
Основана18 јануари 1961 (1961-01-18)
Надм. вис.&10000000000000102000000102 м
Население
 • ВкупноПредлошка:Список без точки
ТипЦела година
ПериодГодишен
СтатусОперативни
Мреж. местоwww.aari.nw.ru

Новолазаревскаја има воздушна патека (ICAO:AT17) која опслужува и летови поврзани со истражување и комерцијални летови. Во 2010 година ГЛОНАСС диференцијална референтна станица започна да работи во Новолазаревскаја. Референтната станица, исто така, обезбедува Интернет за персоналот на Новолазаревскаја.

Новолазаревскаја е 35 kiloметарs (115,000 ст) источно од индиската истражувачка станица Maitri (истражувачка станица)Маитри[2].

Климатски податоци за Станица Новолазаревскаја
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 2.2
(36)
−0.8
(30.6)
−5.3
(22.5)
−9.1
(15.6)
−10.6
(12.9)
−12.0
(10.4)
−14.0
(6.8)
−14.6
(5.7)
−13.5
(7.7)
−9.6
(14.7)
−3.2
(26.2)
1.5
(34.7)
−7.42
(18.65)
Сред. дневна °C (°F) −0.4
(31.3)
−3.3
(26.1)
−7.8
(18)
−11.9
(10.6)
−13.6
(7.5)
−14.9
(5.2)
−17.1
(1.2)
−17.9
(−0.2)
−16.7
(1.9)
−12.6
(9.3)
−5.9
(21.4)
−1.1
(30)
−10.27
(13.53)
Прос. ниска °C (°F) −2.7
(27.1)
−5.6
(21.9)
−10.1
(13.8)
−14.9
(5.2)
−17.1
(1.2)
−18.4
(−1.1)
−20.8
(−5.4)
−21.6
(−6.9)
−20.4
(−4.7)
−15.7
(3.7)
−8.7
(16.3)
−3.6
(25.5)
−13.3
(8.05)
Прос. врнежи мм (ин) 2.5
(0.098)
2.7
(0.106)
8.9
(0.35)
14.5
(0.571)
29.0
(1.142)
34.6
(1.362)
34.7
(1.366)
36.3
(1.429)
33.1
(1.303)
24.8
(0.976)
10.8
(0.425)
5.8
(0.228)
237.7
(9.356)
Прос. релативна влажност (%) 56.3 49.6 48.2 46.9 48.9 50.4 49.3 49.9 48.0 49.5 52.3 57.0 50.53
Извор: Arctic and Antarctic Research Institute[3]

Ново писта

уреди
==Ново писта==
Општо
Аеродромски видПриватен
ОператорМеѓународен центар за логистика на Антарктикот (ALCI)
Служи заНоволазаревскаја и Маитри
МестоположбаЗемја на Кралицата Мод
Отворенаприл 6 2014 (2014-04-06)
Часовен појас(+3.30)
Координати70°49′17″S 11°38′36″E / 70.821517° ЈГШ; 11.643345° ИГД / -70.821517; 11.643345
Карта
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Писта
Правец Должина Површина
ст м
10/28 10.824 3.299 Blue Ice


Тоа е сина ледена писта, сместена на 87 kiloметарs (285,000 ст) подалеку, управувана од Antarctic Logistics Centre International (ALCI) и служи на станицата и Maitri.

Исто така

уреди

Наводи

уреди
  1. Novolazarevskaya Station
  2. Novolazarevskaya Station
  3. „Novolazarevskaya Station (89512)“. AARI. Посетено на December 1, 2015.

Литература

уреди
  • книга|часть=8.3 Станция Новолазаревская|автор = Саватюгин Л. М., М. А. Преображенская|заглавие = Российские исследования в Антарктике|том=1 : (Первая—Двадцатая советская антарктическая экспедиция)|место=СПб.|издательство=Гидрометеоиздат|год=1999| страницы=106—112|isbn=5-286-01265-5|ref=Саватюгин, Преображенская

Надворешни врски

уреди