Никол Пресковија Еликолани Валијенте Шерзингер[1][2] (родена на 29 јуни 1978 г. во Хонолулу, Хаваи, САД) е американска пејaчка, текстописец, танчерка, глумица и модел која е најмногу позната како главен пејач на групата Pussycat Dolls.

Никол Шерзингер
Nicole Scherzinger
Животописни податоци
Родено имеНикол Пресковија Еликолани Валијенте Шерзингер
Роден(а)29 јуни 1978
Хонолулу, Хаваи, САД
ЖанровиПоп, Р&Б
Занимањапејачка, текстописец, танчерка, модел
Период на активност1999–сегашност
ИздавачиInterscope
СоработнициPussycat Dolls
Мреж. местоnicolescherzingermusic.com

Претходно, Шерзингер била позната како бек-вокал на рок групата Days of the New во доцните 1990ти, кога и во исто време била дел од женска група наречена Eden's Crush. По распаѓањето на групата, таа се приклучила на Pussycat Dolls и станала нивен главен вокалист за време на нивната имплементација на светскиот музички пазар. Заедно со групата, таа издала два албума PCD и Doll Domination, притоа промовирајќи ги на повеќе светски турнеи.[3] Во декември 2010 година доаѓа до распаѓање на групата и притоа Шерзингер започнува соло кариера. Во март 2011 го издава и нејзиниот прв соло албум Killer Love.[4]

Шерзингер е и победник на десетта сезона на Dancing with the Stars во рана 2010.

Видеографија уреди

Спот Година Режисер
Lie About Us 2006 Бени Бум
Come to me 2006 Крис Робинсон
Whatever U Like 2007 Пол Хунтер
Baby Love 2007 Францис Лавренс
Scream 2008 Џастин Францис
Heartbeat 2010 Хиро Мураи
Poison 2010 Џозеф Кан
Don't Hold Your Breath 2011 Рич Ли
Right There 2011 Пол Хунтер
Coconut Tree 2011 Director X
Wet 2011 Џастин Францис
Try with Me 2011 Арон Плат,Џозеф Томан
Boomerang 2013 Nathalie Canguilhem
Fino All'Estasi 2013 Роберт Хејлс
Your Love 2014 Dawn Shadforth
On the Rocks 2014 Тим Матиа
Run 2014 Кристофер Симс
Bang 2014 Anders Rostad
Papi 2016
She's Bingo 2021


со Pussycat Dolls
Спот Година Режисер
Sway 2004 Стив Антин
Don't Cha 2005 Пол Хунтер
Stickwitu 2005 Нигел Дик
Beep 2005 Бени Бум
Buttons 2006 Френцис Лавренс
I Don't Need a Man 2006 Крис Ејплбум
Wait a Minute 2006 Марк Веб
When I Grow Up 2007 Џозеф Кан
Whatcha Think About That 2007 Дајан Мартел
I Hate This Part 2007 Џозеф Кан
Bottle Pop 2009 Томас Клос
Jai Ho! (You Are My Destiny) 2009 Томас Клос
Hush Hush; Hush Hush 2009 Рич Ли
React 2020 Бредли,Пабло

Наводи уреди

  1. Nicole Scherzinger's entry on the Singers of Filipino Heritage Page (See "Biography" section) Accessed 1-17-2010.
  2. Andrew Williams (2007-11-05). „60 Seconds: Nicole Scherzinger“. metro.co.uk. Архивирано од изворникот на 2011-09-07. Посетено на 2010-12-25.
  3. Apar, Corey. „Nicole Scherzinger > Biography“. Allmusic.Macrovision. Посетено на 2010-06-14.
  4. Copsey, Robert (2010-03-02). „Nicole Scherzinger Unveils Album Details“. Digital Spy (Hachette Fillapaachi Medias). Архивирано од изворникот на 2011-04-05. Посетено на date=2010-03-02. Недостасува права црта во: |accessdate= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски уреди


Награди и достигнувања
Претходник
Дони Озмонд и Ким Џонсон
Dancing with the Stars (САД) победник
10 сезона (Пролет 2010 with Дерек Хаг)
Наследник
Џенифер Греј & Дерек Хаг