Николет Шеридан

Николет Шеридан е американска глумица најпозната по својата улога на Иди Брит во Очајни домаќинки.

Николет Шеридан
Nicollette Sheridan at the Beowulf premiere.jpg
Глумицата Николет Шеридан на премиерата на филмот „Беулф“ на 6.11.2007 година.
Активен1984 - денес
СопружникХари Хамлин (1991 - 1993) (разведена)

Кратка биографијаУреди

Родена е на 21 ноември 1961 година во Вортинг, Велика Британија, но пораснала во Лос Анџелес, каде нејзиното семејство се преселило поради големиот данок во Англија.

Повеќе е позната како телевизиска глумица во телевизиските филмови „Соседи“, „Мртви сопрузи“, „Судењето на Мекмартинови“, а најпозната ни е по улогата на Лаки Сантанџело во серијата „Шанси“, каде ја одигра улогата на ќерка на мафијаш.

Се појави и во комедиите Шпионирај тврдо заедно со Лесли Нилсен и во „Нинџите од Беверли Хилс“, со Крис Фарли и музичарот Крис Рок.

Николет е поранешна сопруга на глумецот Хари Хамлин.

Надворешни врскиУреди