Лесли Нилсен (англиски: Leslie Nielsen; 11 февруари 192628 ноември 2010)[1] бил американско-канадски глумец и комичар. Роден во Реџина, Канада, ѝ се посветил на глумецската кариера откако ја завршил Њујоршката театарска школа во 1949 година. Кон средината на 50. години заминал во Холивуд, откако претходно играл во 150 телевизиски серијали во Њујорк и започнал да снима филмови.

Лесли Нилсен
Лесли Нилсен во октомври 2008 година
Роден(а)Лесли Вилијам Нилсен
Leslie Nielsen

февруари 11, 1926(1926-02-11)
Реџина, Канада
Починал(а)ноември 28, 2010(2010-11-28) (возр. 84)
Флорида, САД
Занимањеглумец
Активен период1948–2010

Лесли Нилсен својата светска слава ја стекнал благодарејќи на улогите во филмовите Има ли пилот во авионот, Неправедно обвинет, филмскиот серијал Гол пиштол и други.

Наводи уреди

  1. Dalton, Andrew (November 28, 2010). „Leslie Nielsen of 'Naked Gun' fame dies at age 84“. Toronto Star. Посетено на November 28, 2010.