Никола Портнер (19 ноември 1993, Лион) — швајцарски ракометар кој игра како голман во РК Магдебург. Тој е син на Златко Портнер, југословенски светски шампион.

Никола Портнер
Лични податоци
Роден(а) 19 ноември 1993(1993-11-19)(30 г.)
Лион, Франција
Националност Швајцарска
Спорт Ракомет
Висина 1,94 m
Позиција Голман
Клупски податоци
Тековен клуб РК Магдебург

Животопис уреди

Никола е роден во Лион во ноември 1993 година кога неговиот татко Златко играл за ракометниот клуб Венисје. Следната сезона, неговиот татко му се приклучил на швајцарскиот клуб БСВ Берн и таму ја завршил својата кариера во 2002 година. Затоа Никола пораснал во Швајцарија и го открил ракометот[1]. Во 2008 година, тој зел швајцарска националност[2][1] и така почнал да настапува за швајцарските репрезентации.

Во 2016 година, му се приклучил на францускиот клуб Монпелје[2], со кој ја освоил Лигата на шампионите во 2018 година. Во февруари 2018 година, го продолжува договорот со францускиот клуб до 2022 година[3]. И покрај ова продолжување, остатокот од неговата кариера во Монпелје е комплициран: за втор голман зад Венсан Жерар, се Кевин Бонфоа и Марин Шего како пристигнуваат последователно, отворајќи конкуренција од тројца за две места во текот на сезоната 2019-2020[4]. Многу брзо, тренерот на Монпелје, Патрис Канајер, направил избор и го отфрлил Портнер од оваа трка, ставајќи го да игра за резервниот тим[5].

Во јануари 2020 година, со својата репрезентација учествува на Евро 2020. Швајцарија заврши на шеснаесеттата позиција во натпреварувањето откако беше елиминирана во прелиминарната рунда каде забележа само една победа, против Полска (31-24).

Неколку дена по оваа елиминација, додека му пристапиле претставници на РК Вардар[6], Портнер конечно се одлучил да игра за Шамбери две сезони почнувајќи од летото 2020 година[7].

Во јануари 2021 година, Соединетите Држави биле принудени да го откажат Светското првенство во 2021 година на 12 јануари поради голем број на Ковид-19 и во краток рок биле заменети со Швајцарија. Едвај пристигнати во Египет, Швајцарците се наметнуваат против Австрија што им овозможува пласман во главната рунда. Благодарение на 43% одбрани на Портнер, потоа го победиле Исланд, но во четврт-финалето се квалификувале Франција и Норвешка. Како и една година претходно Швајцарија завршила како една година порано на шеснаесетта позиција, додека поединечно, Портнер завршил како седумнаесетти голман со просечни 32 % одбранети удари.

Во октомври 2021 година, било објавено дека потпишал за германскиот клуб РК Магдебург со почеток на настапи од 2022 година[8] .

Успеси уреди

Клупски уреди

Меѓународни натпревари
Државни натпревари
 • Победник во швајцарското првенство ( 2 ) : 2015, 2016 година
 • Победник на швајцарскиот суперкуп ( 2 ) : 2014, 2015 година
 • Победник на Купот на Швајцарија ( 1 ) : 2016 година
 • Освојувач на шампионскиот трофеј ( 1 ) : 2018 година
 • Финалист на Купот на Франција (1) : 2017 година
 • Втор во француското првенство (1) : 2018, 2019 година
 • Финалист во Лига купот (2) : 2019, 2022 година

Репрезентативни уреди

Индивидуални награди уреди

 • Избран за најдобар голман во францускиот шампионат во 2022 година
 • Најдобар голман во францускиот шампионат (Број на одбрани и број на одбрани по натпревар) во 2022 година

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 „«Ich will ein Weltklassetorhüter werden» (Je vais devenir un gardien de classe mondiale)“ (германски). 2 февруари 2011. Посетено на 19 септември 2016.
 2. 2,0 2,1 „Nikola Portner signe trois ans à Montpellier“. 5 февруари 2015. Посетено на 19 септември 2016.
 3. „Montpellier: Une vague de prolongations annoncée“. 7 февруари 2018. Посетено на 20 јануари 2020.
 4. „2 places pour 3 gardiens à Montpellier“. 3 јули 2019. Посетено на 20 јануари 2020.
 5. „Nikola Portner, la Coupe de France en attendant mieux...“. 6 декември 2019. Посетено на 20 јануари 2020.
 6. „LSL: L'avenir de Nikola Portner s'écrira à Chambéry“. 17 janvier 2020. Посетено на 20 јануари 2020. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 7. „Nikola Portner arrive à Chambéry !“. 17 janvier 2020. Посетено на 20 јануари 2020. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]
 8. „Mercato : le portier de Chambéry Nikola Portner va rejoindre Magdebourg la saison prochaine“. Le Dauphiné. 4 октомври 2021. Посетено на 6 octobre 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)