Нендорф (Витмунд)

Нендорф (германски: Nenndorf) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Нендорф
Ветерница
Ветерница
Нендорф во рамките на Германија
Нендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Холтрим
Градоначалник Ервин Нихујзен (СГ)
Основни податоци
Површина 6,86 км2
Надм. височина 6 м
Население 769 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26556
Повик. бр. 0 49 75
Местоположба на Нендорф во рамките на округот Витмунд
Карта
Координати 53°34′0″N 7°34′0″E / 53.56667° СГШ; 7.56667° ИГД / 53.56667; 7.56667Координати: 53°34′0″N 7°34′0″E / 53.56667° СГШ; 7.56667° ИГД / 53.56667; 7.56667

Општината е една од најмалите во целата Долна Саксонија.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди