Немања Бјелица

Немања Бјелица (српски: Немања Бјелица) , роден на 9 мај 1988 година) е српски професионален кошаркар кој настапува за тимот на „ Сакраменто Кингс“ во Националната асоцијација на кошарка (НБА). Настапува на позицијата крилен центар, како и за српската кошаркарска репрезентација. Неговите вештини за разновидност и ракување со топки му овозможувале да ја преземе улогата на теренот. Бјелица бил селектран во првиот тим на Евролигата, како и МВП на Евролигата во 2015 година .

Немања Бјелица
Бјелица со српската кошаркарска репрезентација во август 2015
Позицијакрилен центар
Висинам
Тежинакг
ЛигаNBA
ЕкипаСакраменто Кингс“
Број88
Роденмај 9 1988 (1988-05-09) (33 г.)
Белград, Република Србија, СФР Југославија
НационалностСрбин
Драфт2010 / Рунда: 2 / Пик: 35-ти overall
Избран од Вашингтон Визардс
Проф. кариера2007–
Клубови
2007–2008Траискирхен Лајонс
2008–2010Црвена Ѕвезда
2010–2013Саски Басконија
2013–2015Фенербахче
20152017Минесота Тимбервулс
2018 –presentСакраменто Кингс“
Репрезентација

Професионална кариераУреди

 
Бјелица играјќи за Црвена звезда .