Национален парк Сутјеска

Национален парк Сутјеска — најстар национален парк во Босна и Херцеговина, во ентитетот Република Српска. Сутјеска била назначена како национален парк во 1965 и се протега на површина од 17.250 -{ха}-. Најблизок град е Фоча. Паркот се наоѓа на магистралниот пат БелградВишеград–Фоча–ТентиштеБилеќаДубровник.[1][2][3]

Национален парк Сутјеска
МСЗП — Категорија II (национален парк)
МестоБосна и Херцеговина
Најблизок градФоча
Површина175 km2 (68 sq mi)
Воспоставен(а)1962

Општо уреди

Во паркот се наоѓаат едни од четирите остатоци од прашуми во Европа, Перуќица.[4] Во Сутјеска се наоѓа и највисокиот врв во Република Српска, Маглиќ во висина од 2386 метри.

Маглиќ се наоѓа на самата граница со Црна Гора и кон неа може да се пристигне преку националниот парк, што е голем предизвик за планинарите. Реката Сутјеска долго време го пресекувала овој пат со кањон и тече низ самата средишнина на паркот.

Паркот исто така има големо богатство од растителниот и животиснки свет. Поради тоа, овој предел сè уште е привлечен за голем број научници и истражувачи.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Towards the Network of Mountain Protected Areas in the Balkans and the Dinaric Arc“ (PDF). ENVISEC Environment and Security and UNEP. стр. 28–30. Архивирано од изворникот (pdf) на 2016-03-04. Посетено на 16 July 2011.
  2. „World Bank Project Brief on a proposed Grant from the Global Environment Facility Trust Fund in the Amount Of Usd 3.4 million to the Government of Bosnia and Herzegovina for a Forest And Mountain Protected Areas Project“. Scribd.com. 2 May 2006. стр. 28, 34. Посетено на 16 July 2011.
  3. „National Parks“. The Sutjeska National Park. Consul General of BiH in Chicago. Архивирано од изворникот на 2011-06-13. Посетено на 7 July 2011.
  4. „Maglić / Bioč / Volujak / Trnovački Durmitor / Vlasulja“. summitpost.org. Посетено на 11 July 2011.

Надворешни врски уреди