Бурмански јазик

(Пренасочено од Мјанмарски јазик)

Бурманскиот јазик (မြန်မာဘာသာ, mjəmà bàðà) или, според по официјалното ново име мјанмарски јазик[1] е најголемиот и службен јазик во Мјанмар (Бурма). Тој е мајчин јазик на Бамарите и ним сродните етнички групи, но исто така и на некои други народности како што се Монците. Како мајчин јазик, бурманскиот го говорат околу 32 милиони луѓе, додека како втор јазик го практикуваат околу 10 милиони луѓе.

Мјанмарски јазик
Неважечки јазичен код. (пишан облик)
Неважечки јазичен код. (говорен облик)
Изговормјама за(га)
Застапен воМјанмар, Тајланд, Малезија, Сингапур
ГоворнициМајчин јазик: 32 милиони
Втор јазик: 10 милиони  
Јазично семејство
Писмобурманско писмо
Статус
Службен воБурма Мјанмар
Регулативен органЈазична комисија на Мјанмар
Јазични кодови
ISO 639-1my
ISO 639-2bur (B)
mya (T)
ISO 639-3mya
Индско писмо
Индско писмо
Оваа страница содржи индски текст. Без соодветна поддршка самогласките може да се прикажуваат на неправилни места, а зборовите може да бидат без сврзници. Повеќе...

Бурманскиот е тонски и изохрон јазик со тонски акцент[2] Јазикот е исто така аналитички, додека збороредот во реченицата е од обликот подмет-предмет-глагол. Јазикот користи бурманско писмо, кое потекнува од старомонскиот јазик.

Наводи

уреди
  1. Устав на Република Унија Мјанмар (2008), Став XV, 450
  2. Chang, Charles Bond (2003). “High-Interest Loans”: The Phonology of English Loanword Adaptation in Burmese (PDF) (A.M. thesis). Harvard University. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-10-25. Посетено на 2011-05-24.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди