Муле
Juancito.jpg
припитомен
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Perissodactyla
Семејство: Equidae
Род: Equus
Вид: Equus asinus x Equus caballus
Биномен назив
нема
Синоними
Equus mulus

Муле се добива со вкрстување мажјак магаре и женка коњ или кобила[1]. Мулињата се посигурни во нозете и поинтелегентни од коњите, но не можат да се размножуваат - тие се стерилни.

Мулето како тема во уметноста и во популарната култураУреди

НаводиУреди

  1. „Mule Day A Local Legacy“. Library Of Congress. Архивирано од изворникот на 2006-07-15. Посетено на 2012-06-27.
  2. YouTube, Deep Purple - The Mule (пристапено на 21.12.2017)
  3. YouTube, Rapeman - Two Nuns And a Pack Mule Full Album (1988) (пристапено на 21.12.2017)
  4. Foltin, Donkey Hot, Kukuzel IX002, 2003.
  5. DISCOGS, Mule (пристапено на 21.12.2017)
  6. IMDb, Two Mules for Sister Sara (1970) (пристапено на 21.12.2017)

ПоврзаноУреди