Мети Камбери (Ниш, 29 ноември 2000) - романописец од ромска етничка припадност. Автор е на три романи, од кои првите два се автобиографски, Градот на болката (2019), објавен во неколку изданија и Градот на гревот (2021) [1] и најновиот Валцер на отфрлените (2022).[2]

Мети Камбери
Роден(а)29 ноември 2000
Ниш, Србија
Познат(а) поромани

Мети неколку години волонтирал за тимот на Обединетите нации во Србија.[3]

Почнал да пишува „за да ги надмине своите внатрешни стравови, немири и демони“.

Животопис уреди

Роден е на 29 ноември 2000 година во Ниш, во сиромашно ромско семејство. Растел со неписмена мајка, која собирала секундарни суровини, додека татко си никогаш не го запознал. Времето го поминувал со брат по нишките улици и просел. Откако мајка му го напуштила, тој сменил три згрижувачки семејства до својата дванаесетта година, кога бил сместен во Домот за деца без родители „Душко Радовиќ“.[4]

Практично, без да знае да чита и пишува, благодарение на силата на волјата, успеал да го промени својот живот. Средно училиште завршил со одличен успех. По полнолетството, како што налага законот, морал да го напушти сместувањето во домот. Почнал да работи во градежништво и се снашол со помош на пријатели.

Библиографија уреди

 • Град на болката е роман посветен на децата без родителска грижа и на оние други „среќни“ деца. Тоа е трогателна, филмски динамична, романтична, автобиографска приказна за растењето на улица, живеењето во дом за запоставени деца и растењето на детето во најтешки социјални услови. Романот бил номиниран за НИН-овата награда за 2020 година.[5]
 • Град на гревот е роман кој е продолжение на првиот, каде авторот низ тешка и многу емотивна приказна објаснува како да се надминат пречките од сиромашното ромско семејство во постојана борба за опстанок. Тој во малку поетски стил раскажува за себе преку ликот на Амирага, дечко кој опиен од успехот летал високо и ниско, но само за кратко. Се пронашол себеси и ја открил љубовта во себе. Приказната плени со емоции и болка на животот.[6][7]
 • Валцер на отфрлените ни носи свежина и уникатност - приказна која започнува сосема вообичаено и завршува малку невообичаено; тешка приказна за момчето по име „Шаол“ вечно растргнато меѓу крајностите на неговото битие: хармонија и хаос, работа и мрзливост, возвишеност и страст, меѓу желба и немоќ. Херој кој станува жиголо, развратен и блуден. Херој кој го освојува срцето на груба судница од кафето на Кук на суд. Огнот на љубовта. Последниот валцер и музика, магијата на чистата радост. Изгаснат сјај на младоста. Со втиснатата болка од детството копнее по убавината на вистинските нешта, но е оптоварен и со неважни работи (материјален и социјален статус) и препуштен на разни емоции и улоги во животот. Ова е приказна за блискост, осаменост, вечна потрага по смисла. За автентичната размена на вистинските вредности преку врската со неговиот пријател Коља, за остварувањето на љубовта со судијката Сандра, која ги совладува сите негови мрачни внатрешни пориви, за болката на ранетото тело на патот на љубовта и уште повеќе. ранети души на крајот од тоа патување. Со лични искуства и многу фикција, ве водам во светот на страста и тагата, но и во царството на светлината и висината. Поканети сте да се преселите во топлината и вознемиреноста на херојот и да го почувствувате здивот на животот и тешката приказна од бетонот што ќе ве однесе до третиот свет или некоја друга димензија.[8]

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Mladi niški pisac Meti Kamberi – život na ulici pretočen u "Grad bola". RTS. Посетено на 4. 7. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. "Valcer odbačenih" novi roman bivšeg DEČAKA ULICE: Prohodao je prosjačeći, život proveo po domovima, evo kako izgleda KADA ŽELJE BOLE“. Blic. Посетено на 18. 3. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. „Mladi niški pisac Meti Kamberi – život na ulici pretočen u "Grad bola". Ртс. Посетено на 4. 7. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 4. „Promeniti svest, promeniti svet, ostvariti san“. Predsednik Republike Srbije. Посетено на 4. 7. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 5. „Град бола - Мети Кембери“. metikamberi. Архивирано од изворникот на 27. 01. 2021. Посетено на 4. 7. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 6. „Meti Kamberi o novom romanu: Dno je neki vrhunac“. Nova. Посетено на 4. 7. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. „DRUGI ROMAN NEKADAŠNJEG DEČAKA ULICE "Sami sebi bespotrebno komplikujemo život, u životu treba biti osvešćen". Blic. Посетено на 4. 7. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 8. "Valcer odbačenih" novi roman bivšeg DEČAKA ULICE: Prohodao je prosjačeći, život proveo po domovima, evo kako izgleda KADA ŽELJE BOLE“. Jutarnje vesti. Посетено на 18. 3. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)[мртва врска]

Надворешни врски уреди