NGC 1904 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Зајак, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Месје 79


Соѕвездие Зајак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 24 m 10,6 s
Деклинација - 24° 31' 25"
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид V
Привиден сјај
(видлив)
7,7
Физички податоци
Привидни димензии 9,6' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 26 октомври 1780
Други ознаки M 79, ESO 487-SC7, GCL 10

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1904 се споменува и како M 79, ESO 487-SC7, GCL 10.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 26 октомври 1780 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 3 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1904 е од видот V.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,7 mag.[2] NGC 1904 има само една позната привидна димензија, која изнесува 9,6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 24 m 10,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 24° 31' 25".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1904 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 315; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6479. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1462.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди