Месје 62

збиено ѕвездено јато

NGC 6266збиено ѕвездено јато во соѕвездието Змијоносец, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Месје 62


Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 1 м 12,6 с
Деклинација -30° 6' 42""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV
Привиден сјај
(видлив)
6,4
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 7 јуни 1771
Други ознаки M 62, GCL 51, ESO 453-SC14

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6266 се споменува и како M 62, GCL 51, ESO 453-SC14.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 7 јуни 1771 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6266 е од видот IV.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,4 m.[2] NGC 6266 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 1 м 12,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -30° 6' 42"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6266 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 376; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7360. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 65.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди