NGC 6121збиено ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Месје 4
Слика на М4 од аматер набљудувач
Слика на М4 од аматер набљудувач
Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 23 м 35,5 с
Деклинација -26° 31' 29""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид IX
Привиден сјај
(видлив)
5,4
Физички податоци
Привидни димензии 36' x ?'
Историја
Откривач Жан Филип де Шезо
Откриена 1745
Други ознаки M 4, GCL 41, ESO 517-SC1

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6121 се споменува и како M 4, GCL 41, ESO 517-SC1.

Откривање

уреди

Телото е откриено во 1745 година од страна на Жан Филип де Шезо, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од cm.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6121 е од видот IX.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,4 m.[2] NGC 6121 има само една позната привидна димензија, која изнесува 36'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 23 м 35,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -26° 31' 29"".[3]

 
Мапа за локализација на М4 во соѕвездието Скорпија

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 6121 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 336; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6802. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1105.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди