Месје 2 (NGC 7089) — збиено ѕвездено јато во соѕвездието Водолија, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Месје 2

Месје 2 видена од 32 инчниот телескоп Шулман
Месје 2 видена од 32 инчниот телескоп Шулман

Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 33 м 27,2 с
Деклинација -0° 49' 22""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид II
Привиден сјај
(видлив)
6,6
Физички податоци
Привидни димензии 16' x ?'
Историја
Откривач Жан Доминик Маралди
Откриена 11 септември 1746
Други ознаки M 2, GCL 121

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Месје 2 и NGC 7089 се споменува и како Messier 2, M 2, GCL 121.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 11 септември 1746 година од страна на Жан Доминик Маралди, со помош на рефрактор, чијашто леќа била со пречник од см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, Месје 2 е од видот II.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,6 m.[2] Месје 2 има само една позната привидна димензија, која изнесува 16'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 33 м 27,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -0° 49' 22"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на Месје 2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 255; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5208. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1130.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди