Месолово

село во Гребенско, Егејска Македонија

Месолово или Месолургребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Месолово
Μεσολούρι
Поглед на селото
Поглед на селото
Месолово is located in Грција
Месолово
Месолово
Местоположба во областа
Месолово во рамките на Гребен (општина)
Месолово
Местоположба на Месолово во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°7′N 21°9′E / 40.117° СГШ; 21.150° ИГД / 40.117; 21.150
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаМесолово
Надм. вис.&100000000000010200000001.020 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно33
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Во Отоманското Царство уреди

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Мисолури се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 34 куќи.[2]

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.

Надворешни врски уреди