Меринген — село и поранешна општина во округот Залцландкрајс, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2008, е дел од градот Ашерслебен.

Црквата во Меринген

Поврзано уреди

Координати: 51°43′01″ N; 11°30′00″ E / 51.717° СГШ; 11.500° ИГД / 51.717; 11.500