Менхетн

(Пренасочено од Менхетен)

Менхетн или Менхетен — се однесува на островот и на општината Менхетн, една од петте општини на Њујорк. Иако по население Менхетн е третата најголема општина од вкупно петте (по Бруклин и Квинс), таа е општината која има најмногу туристи и е најтесно поврзана со Њујорк.

Manhattan
Општина
Менхетн
Поглед од центарот на Менхетн кон нискиот дел на Менхетн
Поглед од центарот на Менхетн кон нискиот дел на Менхетн
Локација во Њујорк (црвена боја)
Локација во Њујорк (црвена боја)
Координати: 40°43′42″N 73°59′39″W / 40.72833° СГШ; 73.99417° ЗГД / 40.72833; -73.99417
Држава САД
Американска држава Њујорк
ОкругЊујорк
ГрадЊујорк
Основан1624
Управа
 • ВидОкруг
 • Претседател на округотГејл Бруер (D)
(Borough of Manhattan)
Површина
 • Вкупна870 км2
 • Земјишна590 км2
 • Вода280 км2  32%
Население (2013)
 • Вкупно1,626,159[1]
 • Густина27,3459/км2
Час. појасEST (UTC-5)
 • Лете (ЛСВ)EDT (UTC-4)
Мреж. местоManhattan Borough President
Општината Менхетн, потенцирана со жолто, лежи помеѓу Источната Река и реката Хадсон.
Поглед на Менхетн
Кинеската четврт во Менхтн

Како комерцијален, финансиски и културен центар на градот, Менхетн има многу познати обележја, туристички атракции, музеи и универзитети. Тој е исто така дом на Обединетите Нации и седиште на градската влада. Историски, неговите комерцијални улици се окарактеризирани од илјадниците уникатни и најразлични продавници. Менхетн е најголемата централна бизнис област во Соединетите Држави и е местото каде се наоѓаат градските главни штабови, како и NYSE и NASDAQ.unicev

Менхетн како тема во уметноста и во популарната култура уреди

Наводи уреди

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ManhattanQuickFacts.
  2. Антологија руске лирике – X-XXI век. Књига II: Прва четвртина – средина XX века (авангарда и социјалистички реализам). Београд: Paidea, 2007, стр. 224.
  3. Антена, бр. 803, 15.11.2013, стр. 10.
  4. IMBb, Manhattan Murder Mystery (1993) (пристапено на 13.12.2014)
  5. Manhattan Murder Mystery (1993), Awards (пристапено на 13.12.2014)
  6. Discogs, Various ‎– Saturday Night Fever (The Original Movie Sound Track) (пристапено на 31.3.2019)
  7. Discogs, Scott Walker ‎– Tilt (пристапено на 19.9.2018)