Менхетен (филм)

Менхетен е американски игран филм, во режија на Вуди Ален.

Факти за филмотУреди

Филмот е режиран од прославениот режисер Вуди Ален, а главните улоги ги толкуваат Вуди Ален и Дајан Китон.[1]

СодржинаУреди

Ајзак, кого го глуми Вуди Ален, е 42-годишен писател на телевизиски сценарија кој живее во Њујорк. Неговата жена Џил, инаку бисексуалка, го оставила поради друга жена, а освен тоа, напишала книга за нивниот бурен брак. Оттука, Ајзак тргнува во потрага по нова љубов и ја сретнува преубавата 17-годишна девојка Трејси.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Антена, бр. 803, 15.11.2013, стр. 10.