Менси (фр. Maincy) — општина во Франција која се наоѓа во департманот Сена и Марна, во регионот Ил де Франс.

Менси
ЗемјаФранција
ОкругМелен
КантонМелен-Север
Општ. заедницанема
INSEE/Пошт. бр.77269
Поглед кон општинската зграда

ДемографијаУреди

Мештаните се нарекуваат Maincéens.

Според пописот од 1999, селото брои 1.693 жители.

Околни знаменитостиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди