Мена (германски: Mehna) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Мена
Поглед кон Мена
Поглед кон Мена
Поглед кон Мена
Мена во рамките на Германија
Мена
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Алтенбург
Месни единици 3
Градоначалник Јенс Шталман
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 240 м
Население 260 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034495
Местоположба на Мена во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°57′53″N 12°19′18″E / 50.96472° СГШ; 12.32167° ИГД / 50.96472; 12.32167

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)