Мелехеј

рид во Данска и нејзина највисока точка

Мелехеј (дански: Møllehøj) — рид во состав на Ајерските Ридови (Ejerbjerge). во општината Скандерборг, Среден Јитланд. Со 170,86 м, ова е највисока природна природна точка[б 1] во Данска. Врвот е означен со мелнички камен — останка од ветерницата на ридот која работела од 1838 до 1917 г. Имала осум страни и покрив во облик на луковица.

Мелехеј
Møllehøj
Møllehøj from Ejer Bavnehøj.jpg
Поглед на Мелехеј од блиската кула на ридот Ајер Бавнехеј. Највисоката точка е затскриена зад покривот.
Највисока точка
Надм. вис.170,86 м
Истакнатост161 м [1]
Заведена каконајвисока во земјата
Друго имеMøllehøj
Географија
Местоопштина Скандерборг, Среден Јитланд, Данска
ПокраинаDK

Сè до премерот во 2005 г. се сметало дека највисоко место во земјата е ридот Идинг Сковхеј (172,66 м со могила со бронзено време или 170.77 м без неа) во општината Хорсенс, и на второ место, Ајер Бавнехеј во непосредна близина на Мелехеј. Со премерот е утврдено дека највисоките природни точки на ридовите се сепак за 9 односно 51 см пониски од Мелехеј. Истата година Мелехеј е прогласен за највисока точка во Данска.

Мелничкиот камен на Мелехеј

ПоврзаноУреди

БелешкиУреди

  1. За споредба, највисокиот вештачки објект во Данска (предавателот „Томеруп“) е висок 321.

НаводиУреди

  1. „Møllehøj, Denmark“. Peakbagger.com. Посетено на 2014-08-02. (англиски)