Венерн (швед. Vänern) е најголемо езеро во Шведска и трето најголемо езеро во Европа. Сместено е во окрузите Вестра Јеталанд и Вермланд.

Венерн
Hjortens Udde, lake Vänern Sweden, 2003-04.jpg
Поглед кон езерото
Lake Vänern details.png
Детална мапа со оклината на езерото
Координати58°55′N 13°30′E / 58.917° СГШ; 13.500° ИГД / 58.917; 13.500Координати: 58°55′N 13°30′E / 58.917° СГШ; 13.500° ИГД / 58.917; 13.500
Главни приливиКларелвен
Главни истециГота
Сливни земјиШведска
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
5,650 км2[1] км2
Прос. длабочина27 m[1] м
Најг. длабочина106 m[1] м
Зафатнина153 км3[1] км3
Надм. височина44 m[1] м
ОстровиБромо, Јуре, Фагело, Хамаро, Каландсо, Луро
Наводи[1]

Езерото Венерн зафаќа површина од 5.648 км2 и има зафатнина од 153 км3. Просечната длабочина изнесува 27 м, додека пак најголемата длабочина изнесува 106 м.

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Seppälä, Matti (2005), The Physical Geography of Fennoscandia, Oxford University Press, стр. 145, ISBN 9780199245901